Czyszczenie rynien

Podstawową czynnością służącą poprawnemu odprowadzaniu wody deszczowej jest czyszczenie rynien. Szczególnie w okresie jesiennym mogą w nich pojawiać się opadające z drzew liście, a także igliwie, które będą je zapychać, uniemożliwiając poprawne działanie. Jednocześnie woda zamiast przepływać systemem, może spływać na elewację, niszcząc ją poprzez zawilgocenie. Podobny skutek może również spowodować piasek, który jest przenoszony przez wiatr, mogący zapychać rynny, gdy nie jest regularnie z nich usuwany.

Nieprawidłowo funkcjonujący system i zablokowany przepływ wody może również doprowadzić do jej zamarzania zimą. Wówczas może dojść do uszkodzenia systemu odprowadzającego wodę, ale także uszkodzenia elewacji, dlatego warto przeprowadzić kompleksowe czyszczenie rynien jeszcze przez pojawieniem się mrozów.

Najważniejsze czynności eksploatacyjne

Prostym sposobem sprawdzenia drożności rynien jest wlanie wody i obserwacja, czy przepływa ona zgodnie z przebiegiem układu. Ważne jest również regularne czyszczenie koszyczka, w którym mogą osadzać się zanieczyszczenia. Rozwiązaniem, które pomoże zabezpieczyć system przed przenikaniem większych śmieci jest z kolei montaż siatki.

Optymalnym wyjściem z sytuacji jest korzystanie z takich usług 2 razy w roku – nie tylko jesienią, ale także wiosną, gdy skończy się już okres zimowy, w trakcie którego na skutek chociażby zamarzającej w tym czasie wody mogły pojawić się ewentualne uszkodzenia. Wówczas konieczna byłaby również naprawa, którą również może zając się nasza firma.

Możliwe sposoby czyszczenia rynien

Do wykonania tych czynności, oprócz usunięcia większej ilości zalegających śmieci, można także użyć dodatkowych akcesoriów. Jako firma zajmująca się takimi usługami na co dzień, posiadamy przeznaczone do tego specjalistyczne szczotki teleskopowe, dzięki którym łatwiej i szybciej wykonamy zaplanowane prace. Wykorzystywanie w nich miękkiego włosia umożliwia nie tylko łatwe wyczyszczenie rynien, ale przede wszystkim ustrzeże przed dokonaniem uszkodzeń, które mogłyby skutkować pogorszeniem szczelności. Oprócz czyszczenia rynien wykonujemy również ich kompleksowy przegląd, sprawdzając, czy nie są wymagane żadne naprawy.

Inne działania

Oprócz samego czyszczenia rynien na terenie Warszaw realizujemy również ich konserwację, która pozwoli na zabezpieczenie tych elementów przed intensywnym wykorzystywaniem w kolejnych miesiącach i opadami atmosferycznymi. Gdy zachodzi taka potrzeba, możemy również wykonać naprawę, aby przywrócić pełną drożność systemu odprowadzania wody deszczowej z dachu budynku.