Konserwacja rynien

OfertaKonserwacja elewacji

Dla zagwarantowania prawidłowej funkcjonalności orynnowania konieczna jest regularna konserwacja rynien. Ich czyszczenie ma niebanalne znacznie, ponieważ zapchany system może przyczynić się do zawilgocenia ściany zewnętrznej, przy której zamontowana jest rynna. Dlatego co pewien czas należy przeprowadzać kontrolę (w szczególności w okresie jesienno-zimowym) oraz dokonać ewentualnych napraw. Warto zwrócić się w tym celu do doświadczonej firmy, posiadającej odpowiedni sprzęt i doświadczenie. My możemy to zapewnić!

Na czym polega konserwacja rynien?

Naszym głównym zadaniem jest sprawdzenie czy rynny odpowiednio odprowadzają wodę opadową, a także dokonanie oceny stanu technicznego całego orynnowania. Nieszczelna rynna może przyczyniać się do zawilgocenia ścian, co z kolei obniży właściwości termoizolacyjne. Dla sprawdzenia szczelności konieczne jest znalezienie miejsca, gdzie znajduje się usterka. Najprostszą metodą jest wlanie wody, co pozwoli zweryfikować miejsca przecieków – najczęściej pojawiają się na łączeniach. Naprawa polega głównie na zastosowaniu uszczelniaczy.

Równie ważną czynnością przy konserwacji rynien jest usunięcie zalegających liści. Zatory mogą doprowadzić do wylewania się wody poza rynnę i w ten sposób niszczyć elewację, a nawet konstrukcję dachu. Sposób na sprawdzenie drożności jest identyczny jak przy ocenie szczelności rynien. Należy wlać wodę i sprawdzić czy odpływa dołem. Należy też poddać kontroli odpływy rur spustowych, zaś w przypadku rynien, które nie kończą się kolankiem a wychodzą na powierzchnię do osadnika, należy oczyszczać koszyczek i usuwać z niego zanieczyszczenia. Aby ograniczyć ilość liści zalegających w rynnach, można zamontować specjalne siatki, które jednak nie chronią przed igłami i drobnymi listkami.

Niedrożność rynien może być w okresie zimowym spowodowana nagromadzonymi opadami śniegów czy lodu. Konieczne jest jak najszybsze usunięcie takich zatorów, ponieważ mogą przyczynić się do pękania rynien, a w efekcie zmusić do ich wymiany. Aby uniknąć problemu można zamocować na dachu płotki lub belki przeciwśnieżne, a do rynien wprowadzić system antyoblodzeniowy.

Konserwację przeprowadzamy z wykorzystanie technik alpinistycznych.